20 Mayıs 2024 Pazartesi

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN’IN BİRİNCİ MECLİSİN ÖNÜNDE YAPTIĞI KONUŞMA (04 MAYIS 2018)

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN’IN BİRİNCİ MECLİSİN ÖNÜNDE YAPTIĞI KONUŞMA (04 MAYIS 2018) CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan:-“Muharrem İnce, Cumhuriyet Halk Partisinin gösterdiği Cumhurbaşkanı adayıdır. Ama Muharrem İnce Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurbaşkanı olmaya aday değildir, milletin Cumhurbaşkanı olmaya adaydır”


Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan Birinci Meclis önünden seçim kampanyasını başlattı.


Tezcan burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Bu ne güzel buluşma, bu ne büyük bayram, bu ne aydınlık yüzler, heyecanınızı biliyorum. Heyecanınızı, inancınızı, davanızı ve mücadelenizi biliyorum. Zafer yakın, 25 Haziran sabahı!

Değerli arkadaşlar, bir güzel yola çıktık, bir hayırlı yola çıktık, bir aydınlık yola çıktık, tıpkı 98 yıl önce bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere arkadaşlarıyla beraber çıktıkları o kutlu yolculuk gibi bir kutlu bir mübarek yola çıktık, sonu hayırlı olacak inşallah.


Hatırlayalım 98 yıl önce 23 Nisan 1920, memleket yangın yeri, alev almış memleketi, memleketi yönetenler çaresiz, biçare. Millet çaresiz, yılmış, bir çıkış arıyor. Anadolu’nun dört bir yanında çoban ateşleri gibi yanan Kuvayı Milliye ateşleri var. Aydın’da, Trakya’da, Erzurum’da, Sivas’ta, Maraş’ta, Türkiye’nin Anadolu ve Trakya’da dört bir yanında millet istiklal istiyor, millet istikbal istiyor, ama istiklal ve istikbalini elde etmesi için bir öndere ihtiyacı var, bir örgüte ihtiyacı var. Payitaht işgal edilmiş, İstanbul işgal altında ve o gün Mustafa Kemal Atatürk’le beraber o mübarek dava arkadaşları Ankara’ya geliyorlar, 23 Nisan 1920 yine bir mübarek Cuma günü, yine bir mübarek Cuma günü milletin iradesini hakim kılmak için “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisini açmaya karar veriyorlar. Tabi ki böyle hayırlı bir işi, hayırlı bir günde, hayırlı bir biçimde ifa edecekler. O gün Hacı Bayram Veli Hazretlerinin makamını ziyaret ediyorlar önce. İstiklal savaşının önderleri, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Hacı Bayram Veli Hazretlerinin makamında dua ettikten sonra, Hacı Bayram Veli Camiinde cuma namazını kılıp oradan yürüyerek birinci meclisin önüne geliyorlar. Birinci mecliste bir kere daha milletin iradesini, milletin egemenliğini hakim kılmak için burada buluşuyorlar. Biraz önce bizim yürüdüğümüz yoldan yürüyüp meclisin önünde Türkiye Büyük Millet Meclisini hayır dualarıyla açıyorlar. 98 yıl sonra biz de onların yürüdüğü yoldan yürüyüp yeniden milletin iradesini hakim kılma kararındayız.

Birinci meclisin önüne geldik, oradan şimdi ikinci meclisin önündeyiz. Her iki meclis de, Birinci Meclis de, İkinci Meclis de bu tarihi alan, bu tarihi bölge Türkiye’nin yeniden dirilişinin işaretidir. Milletin yeniden ayağa kalkışının işaretidir, milletin şahlanmasının işaretidir. Bir kere daha bu meydandan milletin egemenliğini tesis etmeye geldik.Değerli arkadaşlar, milletin birliğini tahrip ettiler, milletin birliğini yeniden inşa edeceğiz bir. İki, milletin meclisini yok etmek istiyorlar, milletin meclisini yeniden inşa edeceğiz iki. Üçüncüsü, milletin iradesini yok edip memlekette tek adam iradesini yerleştirmeye çalışıyorlar, milletin iradesini yeniden tesis edeceğiz. Dördüncüsü, milletin huzurunu bozdular, kutuplaştırdılar, kavga ve çatışmayı siyasetin merkezine oturttular, inşallah milletin huzurunu yeniden tesis edeceğiz, yeniden inşa edeceğiz. Ve beşincisi milletin kardeşliğini yok ettiler, toplumsal barışı yok ettiler, milleti birbirine düşman ettiler. 25 Haziran sabahı Muharrem İnce Cumhurbaşkanı olacak, milletin kardeşliğini yeniden tesis edeceğiz.
Bugün bu hayırlı günde Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurbaşkanı adayını açıkladık. Muharrem İnce, Cumhuriyet Halk Partisinin gösterdiği Cumhurbaşkanı adayıdır. Ama Muharrem İnce Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurbaşkanı olmaya aday değildir, milletin Cumhurbaşkanı olmaya adaydır.


Bugün adayımızı açıkladık, kampanyamızı başlatıyoruz. Genel Başkanımız adalet yürüyüşçüsü, adalet davasının sahibi Kemal Kılıçdaroğlu işaret etti aday Muharrem İnce, iktidar önümüzde kardeşçe el ele tutuşalım, iktidarı alalım. Kampanyamız hayırlı olsun. Bu kampanya sadece Cumhuriyet Halk Partisinin kampanyası değil, bu kampanya sadece Cumhuriyet Halk Partililerin kampanyası değil. 16 Nisan referandumunda demokrasiyi isteyenler nasıl ki bayraklarını, adlarını bir kenara koydular el ele tutuştular, demokrasi için, özgürlük için, huzur için, adalet için, kardeşlik için el ele verdiler, bu kampanya işte hepimizin kampanyası. Bu kampanya adalet isteyenlerin kampanyası, bu kampanya kardeşliği yeniden kurmak isteyenlerin kampanyası.
Şimdi önümüzdeki 24 Haziran’a kadar gidecek süreçte; bir tarafta Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri, bir tarafta özgürlük, demokrasi, kardeşlik isteyen herkes, bir tarafta bu dava için Türkiye’nin her yerinde kardeşlik iddiasıyla, huzur iddiasıyla koşturan adaylar, bir tarafta 25 Haziran sabahının Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’yle beraber Türkiye’de başarılı bir kampanyayla bütün bu tabloyu değiştireceğiz ve bu güzel meydanın hatırasına yakışır bir şekilde milli iradeyi yeniden hakim kılacağız. Milletin kardeşliğini yeniden tesis edeceğiz. Muharrem İnce seni bekliyor meydanlar, seni bekliyor 80 milyonun davası, kavgası.