20 Mayıs 2024 Pazartesi

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’NİN BİRİNCİ MECLİSİN ÖNÜNDE YAPTIĞI KONUŞMA (04 MAYIS 2018)

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’NİN BİRİNCİ MECLİSİN ÖNÜNDE YAPTIĞI KONUŞMA (04 MAYIS 2018)Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce:
-“Cumhurbaşkanı adayınız olarak 51 günlük seferberlik ilan ediyorum. Şimdiden söylüyorum, Ramazan ayında gece 01.30’da mitinglerimiz olacak. Uyumak yok, yorulmak yok, mazeret yok marifet var. Sloganımız nedir? Sloganımız belli: Mazeret yok, marifet var”
Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan Birinci Meclis önünden seçim kampanyasını başlattı.
“Türkiye’ye güvence Muharrem İnce” sloganıyla giydirilmiş parti otobüsü üzerinden halka hitap eden İnce şunları kaydetti:
Değerli arkadaşlarım, sevgili Ankaralılar, tarihi günlerden geçiyoruz, tarihi mekanların önündeyiz, yanı başımızda Birinci Meclis, burada İkinci Meclis. Türkiye Osmanlıdan bu yana 1699’da kaybetmeye başladı, Karlofça’yla birlikte geri geri gitmeye başladı. Ta ki ne zamana kadar biliyor musunuz? 1922, 26 Ağustos’a kadar, 30 Ağustos’a kadar.
Bakınız, 223 sene hep kaybeden bir Osmanlı. 223 sene sonra Gazi Mustafa Kemal bu milleti örgütledi bağımsızlık savaşını verdi. Bu cendereden, bu işgalden, emperyalistlerden nasıl kurtulduk önce buna bakacağız. Tarihimizden ders çıkaracağız, ders! 23 Nisan 1920, Gazi Mustafa Kemal Paşa Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde arkadaşlarıyla birlikte cuma namazını kıldı, sonra saat 14.00’te Birinci Meclis’te meclisin açılışını yaptı. 23 Nisan 1920. Bugün aynı tarihi mekanlarda sizlerle yürek yüreğe gönül gönüle hep beraberiz.


İlhamımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. O bu milleti nasıl bir araya getirdiyse, Türk’ünü Kürt’ünü, Alevi’sini Sünni’sini, kadınını, erkeğini nasıl bir araya getirdiyse ben de bu memleketin fizik öğretmeni bir evladı olarak o gençlerin, onların bir öğretmen ağabeyi olarak, onların bir öğretmen amcası olarak bu milleti bir araya getirmeye geldim. Sokaklarda kavga etmeden, “tezek mezek” demeden, “iki ayyaş” demeden.Bakınız gençlere sesleniyorum, öğrencilerim, evlatlarım, kardeşlerim, unutmayınız geçmişle bugünü kavga ettirenler geleceği kaybederler. Ben geleceğimizi geri almak istiyorum. Ben bu milletin evlatlarına mekanik anlattım, elektrik anlattım, atom fiziği anlattım, nükleer fizik anlattım. Şimdi Allah’ın izni, milletin isteğiyle ben bu memleketin evlatlarına iş bulacağım iş, aş bulacağım aş!

Kadınlar, hani ne diyordu Nazım ‘Anamız, avradımız, yârimiz ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen’ tanımlıyordu ya sizi, hani o mutfakta et mi pişer, dert mi pişer, tencerede aş mı kaynar, taş mı kaynar bunu bilen kadınlarımız, baş tacı kadınlarımız, çocuklarına harçlık veremeyen analar, gençler ve kadınlar, sizinle beraber kazanacağız bunu beraber!Cumhurbaşkanı adayınız olarak 51 günlük seferberlik ilan ediyorum. Şimdiden söylüyorum, Ramazan ayında gece 01.30’da mitinglerimiz olacak. Uyumak yok, yorulmak yok, mazeret yok marifet var. Sloganımız nedir? Sloganımız belli ‘Mazeret yok, marifet var’.


Değerli kardeşlerim, şimdi benim ustam, çoğumuzun ustası önceki Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal’ı hastanede ziyaret edeceğim onun hayır duasını almak için, sonrada Yalova’ya babamın mezarına gideceğim. Oradan da anamın elini öpüp Yalova’da, yarın ilk mitingle Yalova’dan mitingleri başlatıyorum.


Yaşasın özgürlük!


Hep birlikte!

Yaşasın özgürlük, yaşasın demokrasi, yaşasın cumhuriyet, yaşasın Atatürk!


Helal olsun size sağ olun, var olun, elinize sağlık, yüreğinize sağlık.